• Intra in GRUP
  •  
    Iesire
    Welcome, Guest
    Username: Password: Remember me
    Welcome to the Kunena forum!

    Tell us and our members who you are, what you like and why you became a member of this site.
    We welcome all new members and hope to see you around a lot!

    TOPIC: 1-9 septembrie 2016

    1-9 septembrie 2016 7 years 8 months ago #737

    • adminanca
    • adminanca's Avatar
    • Offline
    • Administrator
    • Posts: 694
    • Thank you received: 321
    • Karma: 10
    Aici aveti date tehnice astronomice ale eclipsei de ieri :
    eclipse.gsfc.nasa.gov/.../SEplot2001/SE2016Sep01A.GIF
    anca
    The administrator has disabled public write access.

    1-9 septembrie 2016 7 years 8 months ago #738

    • adminanca
    • adminanca's Avatar
    • Offline
    • Administrator
    • Posts: 694
    • Thank you received: 321
    • Karma: 10
    Pentru cei care nu ajung in grupul din reteaua facebook, cu mentiunea ca nu mai editez conversatia, pentru a elimina portiunile fara continut :

    Roxana Agripina
    1 septembrie la 12:24
    Am o dilema ...in legatura cu comunicarea cu semenii nostrii ....nu stiu ce sa fac atunci cand interactionez cu cineva si sesizez ca face sau spune lucruri care ma deranjeaza . Sa ma fac ca nu le aud si dupa aceea sa l evit? sa i spun parerea mea asumandu mi faptul ca e posibil sa reactioneze in orice fel sau sa i cant in struna si sa evit a mi spune parerea ?
    Îmi place
    Îmi place
    Ador
    Haha
    Uau!
    Tristeţe
    Furie
    Comentează
    Văzută de 25
    2 Marlena Claudia Cristisor şi încă cineva
    Comentarii
    Anca Onofrei
    Anca Onofrei Buna. Eu personal as cauta in mine sa vad de ce ma deranjeaza. De aici incepe calatoria si in functie de raspuns si rezolvarea difera. Multumesc. Parerea mea.
    Îmi place · Răspunde · 1 · 1 septembrie la 12:47
    Roxana Agripina
    Roxana Agripina multumesc
    Îmi place · Răspunde · 1 · 1 septembrie la 12:58
    Anca Tautu

    Scrie un răspuns...
    Choose File
    Ana Fratian
    Ana Fratian De acord cu ce zice Anca. Cred ca este o linie fina intre autoanaliza si situatia in care imi "tac" adevarul propriu. Lucrez acum la comunicare armonioasa
    anca
    The administrator has disabled public write access.

    1-9 septembrie 2016 7 years 8 months ago #739

    • adminanca
    • adminanca's Avatar
    • Offline
    • Administrator
    • Posts: 694
    • Thank you received: 321
    • Karma: 10
    La fel, discutie din grup de pe facebook, ... pentru cei care nu ajung in grupul din reteaua facebook, cu mentiunea ca nu mai editez conversatia, pentru a elimina portiunile fara continut :

    Anca Tautu
    11 ore · Iași, Județul Iași
    Eu continui exercitiul de tip "Mercur retrograd" pe care l-am derulat aici, mai inainte. Mai ales ca Luna trece peste conjunctia Mercur-Jupiter in seara aceasta simultan cu opozitia perfecta Soare-Neptun.
    Astfel ca am respirat :) si am ales sa-mi fac treaba, adica sa aduc niste clarificari, dupa ce m-am lamurit eu cu mine.
    Ceea ce facem noi aici face parte din ceea ce am ales eu sa fac, cu cine a ales sa se alature, in conditiile pe care le stim cu totii.
    Prin urmare, ceea ce discutam aici, trece prin filtrul activitatii declarate, pentru care eu imi asum raspunderea.
    Grupul acesta este extensia Forumului de pe site.
    Este Forumul in format facebook.
    Sigur ca vorbim liber.
    Dar consider ca este treaba mea ca orice concluzie sa reflecte sensul activitatii declarate, care, dincolo de orice aparenta, reprezinta "indrumare", pe care mi-o asum si pe care, alegeti cum si daca o folositi.
    Prin urmare, eu voi interveni atunci cand voi considera ca o informatie poate genera confuzie sau poate orienta atentia altfel decat constructiv.
    Asta nu inaseamna ca eu consider ca nu mai am ce invata.
    Dar, eu stiu ce am ales eu sa fac si, eu am ales sa-mi fac treaba asa cum sunt eu indrumata. Este treaba mea sa-mi urmez indrumarea. Asa cum este treaba oricui sa-si urmeze indrumarea, daca alege asta.
    Revin la ideea de mai inainte, nu am de ce sa conving pe nimeni de nimic si acesta nu este scopul meu.
    Eu incurajez pe toata lumea sa-si formeze propriile convingeri.
    Si incurajez pe toata lumea sa faca ce simte ca are de facut.
    Multumesc tuturor pentru experienta pe care o construim impreuna, atat cat ne potrivim in experienta, impreuna.
    Spor maxim intre timp :)
    Îmi placeVezi mai multe reacţiiComentează
    Văzută de 18
    10 Marlena Claudia Cristisor, Anca Onofrei şi alţi 8
    Comentarii
    Roxana Agripina
    Roxana Agripina multumesc . apreciez
    Îmi place · Răspunde · 10 ore
    Maria Cristina
    Maria Cristina Si eu am respirat si...cata vreme un context de indrumare imi pune si CONDITII, raman in reflectie daca mai raman in el.
    Îmi place · Răspunde · 1 · 51 minute
    Anca Tautu
    Anca Tautu Sigur, continuam sa respiram :) Eu stabilesc niste reguli de derulare a activitatii. Nu pun conditii ... sau daca le-am pus, in legatura cu orice, va rog sa mi le aratati, ca sa ne lamurim.
    Îmi place · Răspunde · 1 · 27 minute
    Roxana Agripina
    Roxana Agripina Eu abia aștept îndrumarea. Mă limpezește si ma clarifica. Mulțumesc mult Dna Anca Tautu si celor care participă la discuții
    Îmi place · Răspunde · 25 minute
    Roxana Agripina
    Roxana Agripina O îndrumare e o îndrumare. Nu este obligatoriu să o urmezi. Dacă te ajuta e f bine dacă nu e iar f bine.
    Îmi place · Răspunde · 23 minute
    Maria Cristina
    Maria Cristina Da, pe expiratie am inteles ca virgula conditia oricarui spatiu ascuns si inchis nu mi se mai potriveste.
    Îmi place · Răspunde · 15 minute
    Anca Tautu
    Anca Tautu Roxana multumim :) dar scopul mesajului meu n-a fost sa primesc eu multumiri ... este si asta un exercitiu, sa primesti multumiri. Ceea ce fac eu aici este un serviciu, pentru care cei care participa platesc, deci eu am o raspundere, pentru ceea ce ramane ca si concluzie dintr-o discutie. Suntem un grup de studiu, in care discutam. Iar raspunderea este a mea, pentru tot ce se discuta. asta nu inseamna sa punem conditii pentru discutii, dar asta inseamna ca eu am raspunderea sa-mi exprim punctul de vedere pentru orice discutie si pentru orice concluzie.
    Îmi place · Răspunde · 15 minute
    Anca Tautu
    Anca Tautu Nu este un spatiu ascuns. Este un spatiu inchis, pentru ca functioneaza in anumite conditii de lucru, despre care am scris in comentariul anterior. Fiecare alege ce i se potriveste. Tocmai de aceea grupul ofera varianta de lucru pe termen scurt sau lung, dupa cum alege fiecare.
    Îmi place · Răspunde · 1 · 13 minute
    Maria Cristina
    Maria Cristina Fiind inchis e si ascuns, cumva, modul de lucru.
    Da, corect! In regula.
    Îmi place · Răspunde · 10 minute
    Anca Tautu
    Anca Tautu Cristina nu pot face in mod public o munca platita, pentru ca nu ar fi corect fata de cei care platesc. Activitatea publica se vede pe paginile publice. Deci, din punctul meu de vedere nimic nu este ascuns, doar folosesc instrumentele pe care le am la dispozitie.
    Îmi place · Răspunde · 7 minute
    anca
    The administrator has disabled public write access.
    Time to create page: 0.352 seconds
    Powered by Kunena Forum