• Intra in GRUP
  •  
    Iesire
    Welcome, Guest
    Username: Password: Remember me
    Welcome to the Kunena forum!

    Tell us and our members who you are, what you like and why you became a member of this site.
    We welcome all new members and hope to see you around a lot!

    TOPIC: 4-10 mai 2017

    4-10 mai 2017 7 years 1 week ago #819

    • adminanca
    • adminanca's Avatar
    • Offline
    • Administrator
    • Posts: 694
    • Thank you received: 321
    • Karma: 10
    Am o idee pentru voi, care s-a conturat zilele acestea dintre conjunctiile Mercur-Uraus, printre niste sincronicitati.
    Daca toata teoria si filozofia legata de "frici" si "a lucra pentru eliberarea de Frica" sunt doar niste manipulari tocmai pentru a orienta oamenii catre acest subiect ?
    S-au dezvoltat foarte multe metode si cursuri si ... tot felul de "dezvoltari personale" pe subiectul acesta si altele adiacente, care tot de aici se nasc, si oamenii vorbesc foarte mult despre asta ...
    A aparut X ca sa vad frica de ...
    S-a intamplat situatia Y ca sa vad frica de ....
    Si tot asa ...
    Si omul se uita dupa frici si le alimenteaza cu atentia lui
    Si apoi "lucreaza" ca sa scape de ele, dar, daca ramai pe nivelul de jos, al lucrului cu tine, te lupti de fapt si alimentezi frica si, tot iti faci de lucru cu ea, in diferite forme si, tot astepti sa vezi ca nu-ti mai este frica ...
    Ca sa lucrezi pe un nivel mai inalt, activezi increderea in tine care, nu prea are loc de frica la care te tot uiti.
    Zic si eu, asa la foc automat :)
    Eu nu prea am avut treaba cu frica, cumvaa instinctiv, m-am mobilizat [Soare, Luna, Pluton in conjunctie in Fecioara, casa 8],si mereu mi-a sunat aiurea preocuparea asta pentru frici ... ca avem frici si ca trebuie sa lucram cu ele ...
    Povestile pentru copii ne arata ca de fapt, dezvoltam curajul, acolo este preocuparea, pe a creste si a manifesta curajul, ceea ce ocupa spatiul disponibil si deci, scoate din peisaj frica.
    Mai vorbim ... caut o postare pe blog, candva intr-un an in aprilie parca, in care era vorba despre acceptarea prin curaj si era acolo si o fraza despre frica, loa inceput de postare, cu mentiunea ca dupa fraza aia nu ne mai gandeam la frica, in restul postarii :)
    Aseara, cand ma gandeam ca va voi scrie despre asta, la 1 min, a inceput la radio o emisiune despre frica :) cu psihologi, care (iertati-ma, care sunteti pe aici :) ) amplifica destul de mult chestiile astea.
    La noi in bucatarie merge un radio, dupa cum ajungem pe acolo :)

    Comentariile din grupul facebook :
    Corina Barbulescu Si eu am fost vizitata de multe idei pe conjunctia asta ...si am vazut din nou lumea polaritatilor in care traim si pe care nu avem cum sa le fentam : zi-noapte ,cald-rece , intuneric-lumina...
    Eu inteleg ca frica este la cealalta extrema a iubirii ..ca orice alegere a noastra daca nu e din iubire e dintr-o frica..
    Acu nici eu nu sunt fun a ideii cu eliminarea fricilor..daca sunt acolo , sufletelu o vrea sa experimenteze si senzatia asta..
    Ca pe alta planeta nu prinde asa ceva

    Ana Fratian ❤️ mi-am amintit zilele trecute de un pasaj din Cursul de miracole care spune ca numai iubirea este reala, iar frica nu exista, ea este doar un construct al mintii (nu sunt exact astea cuvintele, dar asta era ideea). Si eu am "vazut" zilele astea ca exista un nivel de fiintare peste minte, deci peste frica, si se contureaza cumva urmatorul nivel. Multumim! ❤️

    Ana Fratian ❤️ mi-am amintit zilele trecute de un pasaj din Cursul de miracole care spune ca numai iubirea este reala, iar frica nu exista, ea este doar un construct al mintii (nu sunt exact astea cuvintele, dar asta era ideea). Si eu am "vazut" zilele astea ca exista un nivel de fiintare peste minte, deci peste frica, si se contureaza cumva urmatorul nivel. Multumim! ❤️

    Ana Fratian Asta era pasajul (il las in engleza ca suna "cumva"): “This course can therefore be summed up very simply in this way:
    Nothing real can be threatened.
    Nothing unreal exists.
    Herein lies the peace of God. (T-in.2)”. Unde "real" era iubirea, iar "unreal" era frica.

    Raluca Ra Cred ca vor doar sa le scoata in evidenta. Pentru ca din cazuistica citita sunt oameni care nu actioneaza ca au o teama. Stim exemple: teama de esec, de a fi respins sau altele. Acum, eu m am uitat la mine si din perspectiva psihologica si cea pe care o mentionati. De cele mai multe ori functioneaza a doua. Stim ca DA, POT creste increderea si energia si puff depasesti o situatie altfel, neasteptat chiar. Au fost si situatii in care m am simtit stransa la stomac. As zice ca da, era o teama, fara sa o mai etichetez, si ca facand exact acel lucru intr o varianta altfel dezvolta curajul si lucrurile o iau pe carare noua ulterior. Tot psihologii se uita la aceste emotii care duc la comportamente si isi dau seama de povestea din spate ca sa gaseasca "pastila" potrivita. Pana intr un punct ajuta. Observ ca cei din afara tarii au alta perspectiva: te incurajeaza sa faci tot felul de exercitii ca sa ti reamintesti bucuria. Se merge mult pe optimizare acum. Insa scoala de la noi inca e "veche". E propria opinie :)

    Raluca Ra Daca suntem intr adevar in energia inalta despre care se tot vorbeste tind sa cred ca iesim din dualitate. Recitesc pasaje din Conversatii cu Dumnezeu si se confirma ca doar unghiul din care privesti face un lucru sa fie bun sau rau. In realitate (care realitate :) ) este si atat. Nu mi am.pus problema ca Hitler a mers in rai pt ca nu exista iadul promovat de unii si iata ca deja capatam alta intelegere. E momentul in care vedem si din interior evenimentele nu doar din minte. Ca am preluat mult ce s a scris si nu stiu cat ne am intrebat daca exista alta realitate. Eu una n am vazut.Pentru ca am preluat cu mintea educata intr un tipar de bine si rau.

    Ana Fratian Da, cred ca traim o schimbare de perspectiva. Citesc acum o carte (Seth vorbeste) de existenta careia stiam de ceva vreme, dar acum i-a venit timpul. Si tocmai ajunsesem la pasajul asta, cand postase Anca mesajul :) : "Pe de-o parte, spus foarte simplu şi într-un mod pe care în prezent nu îl puteţi
    înţelege, răul nu există. Cu toate acestea, voi vă confruntaţi cu ceea ce par a fi efectele sale
    negative. Acum, deseori s-a spus că dacă există un Dumnezeu atunci trebuie să existe şi un
    diavol - sau dacă există binele trebuie să existe şi răul. Acest lucru este ca şi cum aţi spune
    că dacă un măr are o parte superioară, el trebuie să aibă şi o parte inferioară – fără a
    înţelege faptul că atât partea superioară, cât şi cea inferioară, sunt porţiuni ale mărului."

    Raluca Ra Exact asta se vorbeste in dialogul din Conversatii :)) ce interesant

    Corina Barbulescu Si eu cred ca iesim din dualitate , pe masura ce ne oprim a face clasificari ( am vrut o exprimare fara negatii cum ne tot indeamna Anca ) luam totul asa cum ESTE
    Multumim !

    Gabriela Istoc Dar, de fapt, ce este frica?
    anca
    The administrator has disabled public write access.
    Time to create page: 0.378 seconds
    Powered by Kunena Forum